راهنمای نویسندگان

بر اساس بندهای 5 و 6 ماده 2 آیین‌نامه نشریات علمی به شماره 11/25685 در تاریخ 1398/02/09 که از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تمامی نشریات علمی کشور ابلاغ گردیده است، فصلنامه علمی چشم‌انداز مدیریت دولتی پس از اخذ موافقت کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ 1399/12/10، انواع مقالاتی که مورد پذیرش قرار خواهد داد را از یک نوع مقاله به 7 نوع مقاله افزایش می‌دهد. این مقالات عبارتند از:

1- مقاله پژوهشی (Research Article / Orginal Article)

2- مطالعه موردی (Case Study)

3- روش‌شناسی (Methodology)

4- مقاله مفهومی (Conceptual Article)

5- مقاله مروری (Systematic Review)

6- مقاله نقطه‌نظر (Viewpoint)

7- مقاله کوتاه (Short Paper)

راهنمای تدوین هریک از مقالات در ادامه ارائه شده است. نویسندگان و پژوهشگران گرامی لازم است که هرکدام از مقالات را بر مبنای شیوه‌نامه و راهنمای همان نوع مقاله تدوین و ارسال نمایند.

در کنار 7 نوع مقاله علمی، این نشریه همچنین بر مبنای عرف و رویه بسیاری از نشریات علمی بین‌المللی، اقدام به دریافت و انتشار نقد و بررسی کتاب (Book Review) هم می‌نماید که شیوه‌نامه و راهنمای آن نیز در ادامه آورده شده است.

-------------------------------------------------------------------------------------

هزینه‌های انتشار مقاله

بر اساس آیین‌نامه تعیین هزینه پردازش مقاله در نشریات علمی دسترسی باز، ابلاغی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شماره "16042/و" در تاریخ 1400/02/01 و شماره سند "عتف- آ- 3112"، ویرایش 01 و مصوبه شورای پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی، فصلنامه چشم‌انداز مدیریت دولتی به عنوان یک نشریه "دسترسی باز" (Open Access Journal)، از نویسندگان گرامی جهت انتشار مقالات علمی طبق بندهای ذیل، هزینه پردازش (شامل داوری، ویراستاری، صفحه‌آرایی و انتشار) دریافت خواهد گردید. شایان ذکر است هزینه پردازش به صورت شخصی (بر عهده‌ی نویسنده مسئول مقاله) و  فقط از مقالاتی اخذ خواهد گردید که فرآیند داوری را طی نموده و مورد پذیرش نهایی قرار گرفته‌اند.

الف) مقالات پژوهشی، مروری، مطالعه موردی، روش‌شناسی و مفهومی: برای تمامی مقالات به صورت یکسان، مبلغ 400 هزار تومان (200 هزار تومان پس از اتمام فرآیند داوری و 200 هزار تومان پس از آماده‌سازی نهایی مقاله جهت انتشار و پس از اتمام ویراستاری و صفحه‌آرایی)

ب) مقالات کوتاه، نقطه نظر و مرور کتاب: برای تمامی مقالات به صورت یکسان، مبلغ 200 هزار تومان (100 هزار تومان پس از اتمام فرآیند داوری و 100 هزار تومان پس از آماده‌سازی نهایی مقاله جهت انتشار و پس از اتمام ویراستاری و صفحه‌آرایی)

آیین‌نامه تعیین هزینه پردازش مقاله در نشریات علمی دسترسی باز را از اینجا دانلود کنید.

-------------------------------------------------------------------------------------

توجه (مهم)! قبل از ارسال و ثبت مقاله خویش در سایت نشریه، حتماً از منوی اطلاعات نشریه، قسمت [فرآیند پذیرش مقالات] را به طور کامل مطالعه فرمایید. نکات مهم ارسال مقالات در آن قسمت توضیح داده شده است.

-------------------------------------------------------------------------------------

 فرم تعهدنامه

فرم تعهدنامه را از اینجا دانلود نمایید.

--------------------------------------------------------------------

فرم تعارض منافع

فرم تعارض منافع را از اینجا دانلود کنید.

----------------------------------------------------------------------------

آیین نگارش فارسی مقالات

تمامی مقالات ارسالی به این نشریه باید از آیین نگارش صحیح زبان فارسی تبعیت نمایند. بنابراین برای نویسندگان لازم است حتماً قبل از ارسال مقاله خویش، آیین نگارش زبان فارسی را که توسط فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی تهیه و ارائه شده است را مطالعه نمایند.

فایل آیین نگارش فارسی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی را از اینجا دانلود کنید.

----------------------------------------------------------------------------

شیوه‌نامه تدوین مقالات پژوهشی (کمی، کیفی و آمیخته)، مطالعه موردی (مورد پژوهی) و روش‌شناسی

راهنمای نگارش این نوع مقالات را از اینجا دانلود نمایید.

-----------------------------------------------------------------

 شیوه‌نامه تدوین مقالات کوتاه

برای دانلود شیوه‌نامه تهیه و تنظیم مقالات کوتاه اینجا کلیک کنید

---------------------------------------------------------------------------

شیوه‌نامه تدوین نقد و بررسی کتاب

برای دانلود شیوه‌نامه تهیه و تنظیم نقد و بررسی کتاب اینجا کلیک کنید

---------------------------------------------------------------------------

شیوه‌نامه تدوین مقالات نقطه‌نظر (Viewpoint)

به طور کلی، اساتید دانشگاه‌ها، اعضای هیئت‌علمی، پژوهشگران و دانشجویان در مقایسه با سایر طیف‌ها و گروه‌های اجتماعی، از علایق، نظرات، رویکردهای فکری، آراء نظری و مخاطبان متفاوتی برخوردار هستند. برای ایجاد یک فضای گفت‌وگوی علمی و تبادل نظرات جامعه دانشگاهی کشور، لازم است بستری ایجاد گردد تا نقطه‌نظرات افراد مختلف بدان طریق به سمع و نظر علاقه‌مندان به رشته مدیریت دولتی و گرایش‌های مرتبط با آن برسد. در این راستا فصلنامه چشم‌انداز مدیریت دولتی پذیرای مقالاتی خواهد بود که بیانگر نقطه‌نظرات مختلف نویسندگان گرامی باشد. چنین رویکردی موجب جلب مشارکت هرچه بیشتر صاحبان فکر و اندیشه در تولید و گسترش علم خواهد گردید.

متأسفانه فضای علمی رشته مدیریت دولتی و گرایش‌های مرتبط با آن در ایران به‌گونه‌ای است که مجال و فرصت زیادی برای ارائه نقطه‌نظرات دانشگاهیان فراهم نمی‌آورد و در نتیجه خلاء مقالاتی که به صورت نقطه‌نظر بتواند طرز فکر جامعه علمی کشور را بازتاب نماید، به‌شدت احساس می‌شود. با تغییر جهت مقالاتی علمی در این رشته طی سال‌های اخیر به مقالات پژوهشی، متاسفانه نظرات و آراء ارزشمند اساتید و دانشجویان در مورد مسائل مختلف کمتر فرصتی برای شنیده‌ و دیده‌شدن پیدا نموده‌اند و بنابراین انتشار مقالات نقطه‌نظر می‌تواند به رفع چنین نقصانی تا جد بسیار زیادی کمک نماید.

مقالات نقطه نظر دربردارنده طیف وسیعی از موضوعات مختلف هستند و نمی‌توان برای آنها حد و مرز مشخصی را تعریف نمود. این مقالات در صورتی که از نوآوری، وقت‌شناسی، نکته‌سنجی، ظرافت سخن و صراحت کلام کافی برخوردار باشند، می‌توانند بسیار روشنگر و راه‌گشا باشند. چنین مقالاتی با تاباندن نور آگاهی بر زوایای تاریک و پنهان مسائل و موضوعات گونانگون، می‌توانند به روشن‌ترشدن آنها یاری رسانند. زبان وتفکر انتقادی نهفته در بطن مقالاتی از این دست، به ما کمک می‌نماید تا بتوانیم به مباحث و مسائل موجود، با دیدی جدید بنگریم.

راهنمای نویسندگان: راهنمای نویسندگان برای تهیه و تدوین چنین مقالاتی همان راهنمای تدوین مقالات پژوهشی است (از بالا دانلود شود)، با این فرق که ساختار مقالات نقطه‌نظر با ساختار مقالات پژوهشی تفاوت دارد.

ساختار: پذیرش مقالات نقطه‌نظر در فصلنامه چشم‌انداز مدیریت دولتی، تنها بر اساس ساختاری است که در نشریه Public Administration Review (PAR) مورد قبول است. بنابراین لازم است نویسندگان گرامی قبل از تهیه و تنظیم مقاله خود، حتما به مقالات نقطه‌نظری که از سال 2015 میلادی به بعد در سایت آن نشریه نمایه گردیده است مراجعه نمایند و حتماً ساختار مقالات نقطه‌نظر خود را بر اساس ساختار مقالات نشریه مذکور تدوین نمایند. به مقالاتی که از ساختار PAR تبعیت ننمایند، ترتیب‌اثر داده نخواهد شد.

لینک نشریه Public Administration Review

---------------------------------------------------------------------------

شیوه‌نامه تدوین مقالات مروری (Systematic Review)

راهنمای نویسندگان: راهنمای نویسندگان برای تهیه و تدوین چنین مقالاتی همان راهنمای تدوین مقالات پژوهشی است (از بالا دانلود شود)، با این فرق که ساختار مقالات مروری با ساختار مقالات پژوهشی تفاوت دارد.

ساختار: پذیرش مقالات مروری در فصلنامه چشم‌انداز مدیریت دولتی، تنها بر اساس ساختاری است که در یکی از سه نشریه زیر مورد قبول است:

Human Resource Development Review
Journal of Positive Behavior Interventions
Organizational Psychology Review
بنابراین لازم است نویسندگان گرامی قبل از تهیه و تنظیم مقاله خود، حتما به مقالات Systematic Review که از سال 2015 میلادی به بعد در سایت این سه نشریه نمایه گردیده است مراجعه نمایند و حتماً ساختار مقالات مروری خود را بر اساس ساختار مقالات نشریات مذکور تدوین نمایند. به مقالاتی که از ساختار یکی از این سه نشریه تبعیت ننمایند، ترتیب‌اثر داده نخواهد شد. در زیر، در قالب یک فایل فشرده rar، نمونه‌هایی از مقالات Systematic Review هریک از این سه نشریه ارائه شده است.

 

نمونه مقالات Systematic Review را از اینجا دانلود نمایید

لینک نشریه Human Resource Development Review

لینک نشریه Journal of Positive Behavior Interventions

لینک نشریه Organizational Psychology Review

---------------------------------------------------------------------------

شیوه‌نامه تدوین مقالات مفهومی (Conceptual Article)

برای دانلود شیوه‌نامه تهیه و تنظیم مقالات مفهومی اینجا کلیک کنید