راهنمای نویسندگان

 فرم تعهدنامه

فرم تعهدنامه را از اینجا دانلود نمایید.

--------------------------------------------------------------------

فرم تعارض منافع

فرم تعارض منافع را از اینجا دانلود کنید.

----------------------------------------------------------------------------

آیین نگارش فارسی مقالات

تمامی مقالات ارسالی به این نشریه باید از آیین نگارش صحیح زبان فارسی تبعیت نمایند. بنابراین برای نویسندگان لازم است حتماً قبل از ارسال مقاله خویش، آیین نگارش زبان فارسی را که توسط فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی تهیه و ارائه شده است را مطالعه نمایند.

فایل آیین نگارش فارسی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی را از اینجا دانلود کنید.

----------------------------------------------------------------------------

قواعد اساسی ویرایش مقالات 

1- مقاله در نرم‌افزار Word نسخه 2003 یا بالاتر با حاشیه بالا 3، پایین 7، چپ 4 و راست 5 سانتی‌متر، حداکثر 7500 کلمه با فاصله خطوط Single و به صورت هم‌تراز (Justify) تایپ شود.

2- اشکال، نمودارها، جداول و روابط ریاضی هر یک باید به‌طور جداگانه و به ترتیب از ابتدا تا انتها شماره‌گذاری شوند. کلیه شکل‌ها و ترسیمات باید در داخل متن مقاله و بلافاصله پس از اولین طرح در متن قرار گیرند.

3- قلم انگلیسی به کار رفته در داخل متن مقاله باید Times New Roman 11 باشد. همچنین منابع درون متنی نیز همین فونت را خواهند داشت.

4- قلم فارسی به کار رفته در متن مقاله باید B Mitra 13 باشد.

5- همه منابع درون متنی و پایانی باید به زبان انگلیسی برگردان شوند (همه منابع پایانی و درون متنی فارسی را به انگلیسی ترجمه کنید و سپس بنویسید) و در لیست منابع پایانی،  برای منابع فارسی عبارت (in Persian) داخل پرانتز قید شود. بعلاوه، چه تاریخ‌های فارسی و چه تاریخ‌های میلادی، باید همگی به میلادی ذکر شوند و سپس همه منابع براساس استاندارد APA شماره‌گذاری شوند. [توجه: هرگونه اشکال در رفرنس دهی بالاخص تبدیل رفرنس های انگلیسی به فارسی در ارجاعات درون متنی، منجر به برگشت مقاله خواهد شد]. نمونه منبع نویسی درون‌متنی در زیر آورده شده است.

 1. مثال اول: ((مزیت رقابتی عبارت است از ارزش‌های قابل‌ارائه شرکت برای مشتریان (Porter, 1968)، یا پورتر1 (1986) مزیت رقابتی را به معنای ارزش‌های قابل‌ارائه شرکت برای مشتریان می‌داند)).
 2. مثال دوم: ((این مورد هنوز مورد قبول نیست (Amirkhani, 2010) یا امیرخانی2 (2010) و نیاز به بررسی بیشتر دارد)).

6- بدنه اصلی تمامی مقالات بدون استثنا، باید در 6 عنوان کلی تهیه و تنظیم شوند. این شش عنوان باید در مقاله کاملا مشخص باشند و نباید شماره‌گذاری شوند. این عناوین باید با قلم B Mitra 13 Bold تایپ شوند و به اندازه دو خط خالی (با قلم B Mitra 13) از سطر پیش از خود فاصله داشته باشد. این عناوین عبارتند از:

 1. صفحه عنوان
 2. مقدمه
 3. مبانی نظری
 4. روش‌شناسی
 5. تحلیل داده‌ها و یافته‌ها: [توجه: خروجی نموداری نرم‌افزارهایی مانند: Lisrel, AMOS و... به‌صورت عکس خروجی نرم افزار  باکیفیت و رنگی در متن ارائه شود].
 6. نتیجه‌گیری: ارائه یافته‌های اصلی پژوهش، مقابله و مقایسه نتایج پژوهش با یافته‌های پژوهش‌های مرتبط، پیشنهادهای کاربردی، پیشنهاد پژوهش‌های آتی، محدودیت‌های پژوهش

7- عناوین فرعی مقاله (زیربخش‌ها) به صلاحدید نویسنده و با قلم B Mitra 12 Bold تنظیم شوند. این عناوین نیز نباید شماره‌گذاری شوند.

8- پاورقی‌های انگلیسی با قلم Times New Roman 9 و پاورقی‌های فارسی با قلم B Mitra 10 تنظیم شوند.

9- متن لاتین درون جداول با قلم Times New Roman 9 و متن فارسی درون جداول با  قلم B Mitra 10 تنظیم شوند. [توجه: حتماً جداول در داخل نرم‌افزار word طراحی شود و از عکس به جای آنها استفاده نکنید].

10- عناوین جداول در بالای آنها و با قلم B Mitra 11 Bold نوشته شود. کلیه جداول باید در داخل متن مقاله و بلافاصله پس از اولین طرح در متن قرار گیرند. متن درون جداول باید وسط‌چین باشد.

11- عناوین اشکال و نمودارها در پایین آنها و با قلم B Mitra 11 Bold نوشته شود. بعلاوه خود اشکال و نمودارها نیز باید کاملاً خوانا، شفاف و از وضوح بالایی برخوردار باشند.

12- منابع پایانی همگی به زبان انگلیسی و با قلم Times New Roman 11 مرتب شوند.

13- برای احترام و ارج نهادن به فعالیت علمی پژوهشگران سابق، دو مقاله چاپ شده در شماره های قبلی نشریه چشم انداز مدیریت دولتی را به رفرنس های درون متنی و رفرنس های پایانی مقاله خود اضافه کنید و آنها را با هایلایت زرد مشخص کنید. این مورد جزو مواردی محسوب می‌شود که برای این نشریه حائز اهمیت است و حتماً باید وجود داشته باشد.

14- روش رفرنس‌دهی و نوشتن منابع درون‌متنی و پایانی در این نشریه بر مبنای استاندارد APA می‌باشد. از تمامی نویسندگان تقاضا می‌شود که حتماً منابع مقالات را بر اساس این استاندارد معتبر بین‌المللی تنظیم نمایند. شایسته است که نویسندگان قبل از تألیف و ارسال مقاله، با این استاندارد آشنایی کاملی داشته باشند.

15- برای تمامی اعداد فارسی دارای اعشار، حتما از علامت ممیز (/) استفاده شود و به‌هیچ‌وجه از علامت ویرگول استفاده نشود. برای اعداد انگلیسی نیز از علامت ممیز انگلیسی (.) استفاده شود. 

16- تمامی اعداد درون جداول باید به فارسی باشند.

17- تمامی فرمول‌ها و معادلات ریاضی باید چپ‌چین شوند و از چپ به راست نوشته شوند. شماره هر رابطه بصورت ترتییی و در داخل پرانتز و در انتهای سمت راست ذکر گردد. فرمول‌ها و معادلات نباید به صورت عکس یا اسکن در متن مقاله قرار داده شود، بلکه باید در درون نرم‌افزار word طراحی و پیاده شوند. فرمول‌ها و معادلات حتماً به زبان انگلیسی و با فرمت Times New Roman 11 تایپ شوند.

18- متن مقاله بصورت تک ستونی خواهد بود و اولین خط همه پاراگراف‌ها، بجز اولین پاراگراف بعد از عنوان بخش‌ها یا زیربخش‌ها، بصورت هماهنگ 0/7 سانتی‌متر فرورفتگی داشته باشند.

19- از آنجا که در فرمت موجود محل مستقلی برای فهرست و تعریف همه متغیّرها پیش­بینی نشده است، لازم است که کلیه متغیّرها بلافاصله پس از طرح در مقاله به طرز کامل تعریف گردند.

20- سیستم واحدهای استاندارد SI تنها سیستم قابل قبول طرح مسائل می­باشد. در شرایط ویژه که بیان مسئله در سایر سیستم ها ضروری است، لازم است معادل های استاندارد SI آنها نیز ذکر گردند. توجه گردد که واحدها برای مقادیر ذکر شده در جداول و یا عناوین محورها در اشکال فراموش نشوند.

21- بخش کوتاه تقدیر وتشکر (قدردانی) قبل از منابع پایانی ذکر گردد.

--------------------------------------------------------------------------------------

ساختار کلی صفحه اول (فارسی و انگلیسی)

صفحه اول مقاله (در دو صفحه مجزا؛ یکی صفحه اول فارسی که در ابتدای مقاله قرار می‌گیرد و دیگری صفحه اول انگلیسی به عنوان صفحه پایانی مقاله و پس از منابع) باید هم به زبان انگلیسی و هم زبان فارسی تهیه و تنظیم شود. در ادامه ساختار صفحه اول برای هر دو حالت فارسی و انگلیسی بیان می‌شود.

 

1) صفحه اول فارسی

 • عنوان کامل مقاله با قلم B Mitra 16 Bold
 • نام و نام‌خانوادگی کامل نویسندگان با قلم B Mitra 13 Bold [توجه: در نسخه‌ی چاپی مقاله قید می‌شود و نباید در نسخه داوری قید شود]. نام و نام‌خانوادگی نویسندگان در یک ردیف و پشت‌سرهم تایپ شود و با علامت ویرگول، از هم جدا شوند.
 • مشخص کردن نویسنده مسئول از طریق گذاشتن ستاره در انتهای نام‌خانوادگی او [توجه: در نسخه‌ی چاپی مقاله قید می‌شود و نباید در نسخه داوری قید شود]
 • وابستگی سازمانی نویسندگان با قلم B Mitra 10 تایپ شود. وابستگی سازمانی نویسندگان در زیر نام و نام‌خانوادگی نویسندگان مقاله آورده می‌شود و نباید به قسمت پاورقی برده شود. حتماً وابستگی سازمانی هریک از نویسندگان را در سطری جداگانه بنویسید به طوری که پشت‌سرهم نباشد. [توجه: در نسخه‌ی چاپی مقاله قید می‌شود و نباید در نسخه داوری قید شود]. وابستگی سازمانی باید در یکی از دو حالت زیر تنظیم ‌شود:
 1. برای اساتید و اعضای هیئت علمی: (گروه، دانشکده، دانشگاه، شهر و کشور) [نباید مرتبه علمی آنها همچون استادیار، دانشیار و ... آورده شود].
 2. برای دانشجویان (مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، دانشکده، دانشگاه، شهر و کشور)
 • مشخص کردن نویسنده مسئول از طریق گذاشتن ستاره در انتهای نام‌خانوادگی او [توجه: در نسخه‌ی چاپی مقاله قید می‌شود و نباید در نسخه داوری قید شود]
 • نوشتن ایمیل دانشگاهی تک تک نویسندگان مقاله با قلم Times New Roman 8 در پاورقی و به ترتیب نام آنها در مقاله [توجه: فقط ایمیل دانشگاهی برای تمامی نویسندگان و نه ایمیل غیردانشگاهی]. [توجه: در نسخه‌ی چاپی مقاله قید می‌شود و نباید در نسخه داوری قید شود].
 • متن چکیده با قلم B Mitra 11  (در ادامه، جزئیات چکیده شرح داده خواهد شد)
 • متن کلمات کلیدی با قلم B Mitra 11  (در ادامه، جزئیات چکیده شرح داده خواهد شد).
 • در صورتی که این مقاله مستخرج از رساله دکتری است، در پاورقی صفحه اول به آن اشاره شود.
 • ایمیل دانشگاهی تمامی نویسندگان مقاله باید به ترتیب مشارکت آنها، در قسمت پاورقی همین صفحه و با فونت Times New Roman و قلم 7 نوشته شود. توجه داشته باشید که حتماً ایمیل همه نویسندگان نوشته شده باشد و فقط ایمیل دانشگاهی آنان باشد.

 

2) صفحه اول انگلیسی که باید به در صفحه پایانی مقاله آورده شود

 •  عنوان کامل مقاله با قلم Times New Roman 14 Bold
 • نام و نام‌خانوادگی کامل نویسندگان با قلم Times New Roman 12 Bold [توجه: در نسخه‌ی چاپی مقاله قید می‌شود و نباید در نسخه داوری قید شود]. نام و نام‌خانوادگی نویسندگان در یک ردیف و پشت‌سرهم تایپ شود و با علامت ویرگول، از هم جدا شوند.
 • مشخص کردن نویسنده مسئول از طریق گذاشتن ستاره در انتهای نام‌خانوادگی او
 • وابستگی سازمانی نویسندگان با قلم Times New Roman 10 تایپ شود. وابستگی سازمانی نویسندگان در زیر نام و نام‌خانوادگی نویسندگان مقاله آورده می‌شود و نباید به قسمت پاورقی برده شود. حتماً وابستگی سازمانی هریک از نویسندگان را در سطری جداگانه بنویسید به طوری که پشت‌سرهم نباشد. [توجه: در نسخه‌ی چاپی مقاله قید می‌شود و نباید در نسخه داوری قید شود]. وابستگی سازمانی باید در یکی از دو حالت زیر تنظیم ‌شود:
 1. برای اساتید و اعضای هیئت علمی: (گروه، دانشکده، دانشگاه، شهر و کشور) [نباید مرتبه علمی آنها همچون استادیار، دانشیار و ... آورده شود].
 2. برای دانشجویان (مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، دانشکده، دانشگاه، شهر و کشور)
 • مشخص کردن نویسنده مسئول از طریق گذاشتن ستاره در انتهای نام‌خانوادگی او [توجه: در نسخه‌ی چاپی مقاله قید می‌شود و نباید در نسخه داوری قید شود].
 • نوشتن ایمیل دانشگاهی تک تک نویسندگان مقاله با قلم Times New Roman 8 در پاورقی و به ترتیب نام آنها در مقاله [توجه: فقط ایمیل دانشگاهی برای تمامی نویسندگان و نه ایمیل غیردانشگاهی].
 • متن چکیده با قلم Times New Roman 11   (در ادامه، جزئیات چکیده شرح داده خواهد شد)
 • متن کلمات کلیدی با قلم Times New Roman 11   (در ادامه، جزئیات چکیده شرح داده خواهد شد).
 • در صورتی که این مقاله مستخرج از رساله دکتری است، در پاورقی صفحه اول به آن اشاره شود.
 • ایمیل دانشگاهی تمامی نویسندگان مقاله باید به ترتیب مشارکت آنها، در قسمت پاورقی همین صفحه و با فونت Times New Roman و قلم 7 نوشته شود. توجه داشته باشید که حتماً ایمیل همه نویسندگان نوشته شده باشد و فقط ایمیل دانشگاهی آنان باشد.

--------------------------------------------------------------------------------------

جزئیات چکیده مقالات 

چکیده مقاله به زبان فارسی (حداکثر 300 کلمه) و انگلیسی (حداکثر 300 کلمه) و کلیدواژه‌ها (حداکثر 6 واژه). ساختار چکیده از فرمت زیر تبعیت می‌کند و تمامی مقالات باید دقیقاً و به طور کامل منطبق بر ساختار زیر باشند.

 

چکیده

هدف:

طراحی/ روش‌شناسی/ رویکرد:

یافته‌های پژوهش:

محدودیت‌ها و پیامدها:

پیامدهای عملی:

ابتکار یا ارزش مقاله:

کلمات کلیدی:

نوع مقاله: مقاله علمی

 

Abstract

Purpose: 

Design/Methodology/Approach: 

Research Findings: 

Limitations & Consequences: 

Practical Consequences: 

Innovation or value of the Article: 

Keywords: 

Paper Type: Research paper